95,1 proc. dzieci ogląda telewizję niemal codziennie – pokazały badania przeprowadzone przez Interactive Research Center na zlecenie telewizji Da Vinci Learning. 60,5 proc. polskich dzieci ogląda telewizję kilka godzin dziennie. Wśród programów oglądanych przez najmłodszych przeważają bajki i kreskówki (87,9 proc.). Jedynie 20 proc. dzieci ogląda telewizję w towarzystwie obojga rodziców. Według psycholog z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej dr Magdy Śniegulskiej rodzice często nie wiedzą, jak zorganizować czas wspólny z dzieckiem. Uciekają się więc do telewizji, kiedy sami chcą odpocząć i zająć czymś dzieci.

„Taka forma organizacji czasu dziecka widoczna jest w badaniach. Zdaniem 16 proc. respondentów telewizja uspokaja dziecko. 15,4 proc. badanych mówi, że zapewnia ona dzieciom rozrywkę; powoduje, że się nie nudzą. Jednocześnie rodzice zdają sobie sprawę, że telewizja może mieć negatywny wpływ na ich pociechy” – czytamy w serwisie Wirtualnemedia.pl.

Autor: kk / pap / pr / Zr
Źródło: Wirtualnemedia.pl