Komputer, Internet, telefon komórkowy w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem życia dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że technologiczne nowinki są jednym z popularniejszych pomysłów na gwiazdkowy prezent. Musimy jednak pamiętać, że technologia niewłaściwie wykorzystywana może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego właściwego rozwoju. Dlatego tak ważna jest świadomość opiekunów dotycząca zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami oraz możliwości zapobiegania im i dbania o bezpieczeństwo młodych internautów. Kampania informacyjna pod hasłem „Zakup kontrolow@ny”, przygotowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (w skład którego wchodzą Naukowa i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundacja Dzieci Niczyje), ma na celu pomoc dorosłym w świadomym wyborze sprzętu komputerowego lub gier, kupowanych z myślą o dzieciach.

Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii młodzi internauci będą bezpiecznie i konstruktywnie wykorzystywać nowe technologie, a fascynacja elektronicznymi gadżetami nie odbije się na relacjach dzieci-rodzice. Zapraszamy do zapoznania się treścią poradnika przygotowanego w ramach kampanii informacyjnej „Zakup kontrolow@ny”. W publikacji tej zawarte są porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki jak uchronić przed nimi najmłodszych oraz gdzie się zwrócić o pomoc.

PORADNIK dla rodzica - kliknij

Akcja odbywa się pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego. W jej ramach eksperci z PCPSI i zespołu CERT Polska działającego w NASK oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego przygotowali materiały informacyjne z poradami dla dorosłych.