28 maja 2011 r. w ramach modułu komunikacyjnego „Rowerem bezpiecznie i zdrowo” odbył się X Jubileuszowy Rajd Rowerowy „Szlakiem baśni i legend Ostrowa Wielkopolskiego i okolic”. Uczestnikami wyprawy byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, 11, 13 i Gimnazjum nr 1. Organizatorem imprezy byli harcerze ze Szczepu „Jedenastka” pod komendą hm. Józefy Szlachty oraz p. Krzysztof Kaźmierowski z SP nr 11. Inspiracją Baśniowego rajdu była książka Macieja Maślińskiego „Baśnie i opowieści Ostrowa Wielkopolskiego i okolic”.

Trasa rajdu wiodła po VIII miejscach baśniowych związanych z legendami:

I miejsce baśniowe:
Piaski Szczygliczka – „O topielicy, co na Piaskach zamieszkała”
II miejsce baśniowe:
Północna dzielnica Ostrowa Wielkopolskiego – Wenecja. Baśń pt. „Skąd Wenecja w Ostrowie się wzięła”
III miejsce baśniowe:
Wysocko Wielkie – „Jak diabeł wyspę wśród bagien usypał”
IV miejsce baśniowe to droga prowadząca z Wysocka Małego do Przygodzic. Baśń „Jak bez kapliczki straszy w Wysocku Małym”
V miejsce baśniowe:
Janków Przygodzki – „O zbójcach, zakonniku i skarbach piaskiem zasypanych”
VI miejsce baśniowe:
Stawy Przygodzkie – obszar ciekawy przyrodniczo
VII miejsce baśniowe: Dąb Hubertus
VIII miejsce baśniowe: Górecznik

Na uczestników rajdu czekały różne zadania do wykonania, dzięki czemu mogli oni wykazać się inwencją twórczą i pomysłowością. I miejsce w quizie wiedzy na temat regionu zajęła Agata Wieruchowska z SP nr 11. Była to doskonała okazja, aby zainteresować dzieci i młodzież kulturą i historią regionu oraz rozpowszechnić walory turystyczno – krajoznawcze Ostrowa Wielkopolskiego.

Do zobaczenia na szlaku baśniowej przygody!