Patronem naszej szkoły od roku 1984 roku jest Mirosław Ferič, ostrowianin, porucznik pilot, as myśliwski, bohater Dywizjonu 303. Właśnie w tym roku przypada 70 rocznica jego tragicznej śmierci. W ramach obchodów święta szkoły odbyły się trzy konkursy związane z sylwetką pilota: plastyczny, literacki i historyczny. Podczas uroczystości dyrektor szkoły oraz koordynatorzy konkursów wręczyli laureatom dyplomy. W ramach obchodów 70 rocznicy śmierci patrona, uczniowie przygotowali część artystyczną poświęconą pamięci o nim, połączoną z prezentację multimedialną. Imprezie towarzyszyła wystawa "Dywizjon 303".
-Tradycja i nowoczesność stanowią dwa ważne filary pracy naszej szkoły. Oba są ważne i z oczywistych powodów potrzebne w kształtowaniu młodego człowieka. Jednak tradycja jest tym ogniwem, które ponad wszelką wątpliwość dodatkowo przywołuje wspomnienia, porusza nasze emocje. Tradycją szczególną, bo 27 letnią dla naszej społeczności szkolnej jest pielęgnowanie pamięci o kapitanie pilocie Mirosławie Feriču ? powiedziała Małgorzata Lubojańska, dyrektor SP 11.
Jedną z największych niespodzianek zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, były nagrane specjalnie na tę okazję wspomnienia i życzenia mieszkającego w Wielkiej Brytanii syna Mirosława Feriča.
- Witam Was dzieci z Ostrowa Wielkopolskiego! Jestem zaszczycony, że mój ojciec jest patronem Waszej szkoły, i że będziecie wspominać jego smutną śmierć sprzed 70 laty, kiedy miałem zaledwie 4 miesiące. Ja również będę wspominać jego i wielu jego współtowarzyszy podczas wizyty na jego grobie w Northolt 14 lutego. Jest pochowany na bardzo ładnym cmentarzu niedaleko Northolt, królewskiej bazy lotniczej, z której startowali wszyscy Polacy podczas bitwy o Anglię. Jest tam również pochowanych wielu innych wspaniałych pilotów narodowości polskiej. Bez tych odważnych młodych ludzi, którzy opuścili Polskę bez możliwości pożegnania się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi w 1939, wynik wojny o Anglię mógłby być zupełnie inny. W zasadzie trzeba powiedzieć, że ci młodzi ludzie zmienili bieg historii. Chociaż była to bardzo długa walka, wspaniale jest móc powiedzieć, że Polska jest znowu wolna. Był to jedyny powód dla którego walczyli na angielskim niebie 72 lata temu. Zatem pamiętajcie dzieci: jeśli będziecie ciężko pracować i bardzo się starać w życiu, wy również będziecie w stanie zmieniać lub nawet tworzyć historię. Powodzenia dla Was wszystkich! Dowidzenia. ? powiedział syn pilota.
Z okazji rocznicy śmierci naszego patrona, również w angielskim radiu ORLA.FM ukazał się wywiad z Phillipem Feričem Methuen. Całość niestety w języku angielskim: linkdo wywiadu - KLIKNIJ
Gościem uroczystości był syn Arkadego Fiedlera, wybitnego pisarza i podróżnika, autora książki "Dywizjon 303".
- Mój ojciec, Arkady Fiedler, przez Francję dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników bohatersko walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę "Dywizjon 303" - jej przedruki krążyły w okupowanym kraju, krzepiąc ducha - powiedział Marek Fiedler, dyrektor Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, syn Arkadego Fiedlera.
W uroczystościach udział wzięła pani Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta oraz pan Aleksander Ziobro dyrektor Kuratorium Oświaty w Kaliszu. Swoją obecnością uświetnili również nasze obchody członkowie Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego z Warszawy.
Obecna na uroczystości Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta pogratulowała uczniom tak bogatego programu artystycznego.
- Tradycja kultywowana w Waszej Szkole to wzór do naśladowania. (...) Ostrów Wielkopolski w ostatnim czasie stał się miastem, w którym dużo mówi się o lotnictwie. Otwarcie wystawy Dywizjonu 300 w Muzeum Miasta, inauguracja modelarnii im. Feliksa Mikuły w SP 1, a teraz wydarzenia w SP 11, które stały się jakoby dopełnieniem tych wzniosłych wydarzeń ? powiedziała Marlena Maląg, Zastępca Prezydenta Miasta.
Część artystyczną, muzyczną oraz multimedialną przygotowali nauczyciele naszej szkoły: p. Katarzyna Glapa, p. Mirosław Skórzybót i p. W. Lesiczka.