Syn legendarnego pilota Dywizjonu 303  Mirosława Ferića walczącego w II wojnie światowej podczas "Bitwy o Anglię"  gości w Ostrowie Wielkopolskim.  W ramach wizyty Philip Methuen - Ferić zwiedził m.in. Szkołę Podstawową nr 11 im. Mirosława Ferića. To już druga wizyta Philipa Methuena - Ferića w  Polsce, pierwsza w Ostrowie Wielkopolskim. Do naszego miasta przyjechał wraz z córką Anotonią, aby odwiedzić miejsca związane z młodością swojego ojca oraz aby zapalić znicz na  grobie swojej babci - Zofii Ferić.


Porucznik Ferić był nie tylko jednym z najwybitniejszych pilotów Dywizjonu 303, ale także kronikarzem tej jednostki. W Ostrowie Wielkopolskim uhonorowano go, nadając jego imię Szkole Podstawowej nr 11 oraz jednej z ostrowskich ulic. Jego podobizna zdobi także galerię portretów wybitnych profesorów oraz absolwentów w hallu I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.


W ramach wizyty syn pilota  zwiedził Szkołę Podstawową nr 11, w której spotkał się z dyrektor Małgorzatą Lubojańską, nauczycielami, dziećmi oraz redakcją gazetki szkolnej "OX". Wziął  także udział w  Ślubowaniu Klas Pierwszych. Ważnym punktem wizyty w ostrowskiej "jedenastce" było uroczyste podpisanie  i wmurowanie aktu erekcyjnego  w ścianie wznoszonej hali sportowej.  Syn pilota odwiedził także I Liceum Ogólnokształcące.


Podczas wizyty w Ostrowie spotkał się także  z władzami miasta - Prezydentem Jarosławem Urbaniakiem oraz Marleną Maląg Zastępcą Prezydenta Miasta.


- Pobyt w Ostrowie Wielkopolskim jest dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Gdy byłem małym chłopcem nie zdawałem sobie sprawy z tego, że mój ojciec jest tak znanym pilotem. W dużej mierze  dzięki wizycie w Ostrowie zdałem sobie z tego tak naprawdę sprawę. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie wizyta w sali tradycji w Szkole Podstawowej nr 11. Tam zobaczyłem zdjęcia mojego ojca ze szkoły, z wojska. Nigdy wcześniej tych fotografii nie widziałem. Był  to bardzo wzruszający moment - powiedział Philip Methuen- Ferić.


Jak wyjaśnia ostrowski historyk Jarosław Biernaczyk w artykule "Syn asa lotnictwa, porucznika Mirosława Ferica, chce przyjechać do Ostrowa" w Gazecie Ostrowskiej,  Mirosław Ferić  po zdaniu matury w ostrowskim Gimnazjum Męskim (1935 r.) wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w roku 1938. Wziął następnie udział w kampanii wrześniowej 1939 r., kampanii francuskiej oraz „Bitwie o Anglię” w 1940 r. Na liście asów polskiego lotnictwa sklasyfikowany został na 10. miejscu, mając na koncie dziewięć zestrzelonych samolotów wroga na pewno, jeden prawdopodobnie oraz jeden uszkodzony. Porucznik Mirosław Ferić zginął w trakcie lotu treningowego, 14 lutego 1942 roku na lotnisku w Northolt w Anglii.

Biuro Prasowe i Relacji Społecznych
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.