Arkady Fiedler w swoim życiu odbył 30 wypraw i podróży. Napisał 32 książki, które ukazały się w 23 językach w przeszło 10-milionowym nakładzie. Jego książki urzekają plastyką opisu, barwnie zbliżają czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów, opiewają piękno przyrody. Obok wielu książek podróżniczych i dwóch wojennych, napisał także powieści dla młodzieży: ?Mały Bizon?, ?Wyspa Robinsona?, ?Orinoko?, ?Biały Jaguar?, oraz książki autobiograficzne ? ?Mój ojciec i dęby? i ?Wiek męski-zwycięski?. Jest patronem kilkudziesięciu szkół w Polsce.

Był laureatem wielu nagród, m.in. nagrody literackiej miasta Poznania i Wawrzynu Akademickiego Polskiej Akademii Literatury (1936), nagrody ministra kultury i sztuki II stopnia za literaturę podróżniczą (1963), nagrody prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1974) oraz nagrody państwowej I stopnia za całokształt twórczości (1978). Odznaczony został także m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1964), Orderem Uśmiechu (1969).

Zmarł 7 marca 1985 r. w Puszczykowie, pochowany został na cmentarzu w Puszczykowie.

Od roku 1996 w Muzeum ? Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera wręczana jest coroczna nagroda ?Bursztynowego Motyla? im. A. Fiedlera dla polskiego autora książki podróżniczej.

To właśnie książka Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303" ? poświęcona pierwszemu okresowi działań bojowych Dywizjonu 303 w ostatnich tygodniach Bitwy o Anglię, w której udział brał patron naszej szkoły Mirosław Ferič, stała sie powodem wizyty syna patrona, pana Philipa Methuen Feriča w Muzeum ? Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Podczas tej wizyty pan Philip Methuen Ferič, w towarzystwie syna i wnuków Arkadego Fiedlera zwiedził muzeum oraz podziwiał ustawiony w Ogrodzie Kultur i Tolerancji samolot (replikę) w skali 1:1 słynnego myśliwca Hawker Hurricane MKI, który jest hołdem należnym wszystkim lotnikom broniącym nieba Anglii, zwłaszcza tym z Dywizjonu 303, których zwycięstwa w pamiętnym 1940 roku wzbudziły podziw świata. Ogromne wrażenie na gościu zrobiły zgromadzone wydania książki "Dywizjon 303", a zwłaszcza te wydane w podziemiu.

Na koniec wizyty gość otrzymał od Państwa Fiedlerów pamiątki związane z Muzeum ? Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera, Dywizjonem 303, Puszczykowem oraz zaproszenie do złożenia kolejnej wizyty przy okazji pobytu w Polsce.

Krótka wzmianka o wizycie ukazała się rownież na facebook'owym profilu Muzeum ? Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera. TUTAJ