10. października br. przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w świetlicy szkolnej przez cały dzień prowadzone były liczne działania z zakresu pomocy psychologicznej.
Obchody okazały się świetną okazją do rozpoczęcia cyklu zajęć w ramach programu „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”, której celem jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Zajęcia opierają się na założeniach psychologii pozytywnej, gdzie przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a pozytywne nastawienie może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Miesiąc październik to czas na realizację jednego z dziesięciu zagadnień - optymizmu. Nasi uczniowie wzięli tego dnia udział w różnorodnych pogadankach i dyskusjach, ćwiczeniach uważności, treningach oddechowych, rozciągających, relaksacyjnych i literacko-terapeutycznych.
Na zaproszenie odpowiedziała również szkolna psycholog - p. Dominika Twardowska i wprowadziła nas w świat emocji i sposobu radzenia sobie z nimi. Wskazała również, gdzie udać się po pomoc. W ostatniej części obchodów Światowego Dnia Zdrowia uczniowie tworzyli metodą decoupage, wykorzystując słoiki, serwetki i skrawki materiałów, własne Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej. Powstałe apteczki zostały „wypełnione” pozytywnymi przeżyciami, słowami wdzięczności i marzeń - tak, aby sięgać po nie w trudnych chwilach. Uczestnicy zostali również wyposażeni w ulotki – ściągi o zdrowiu psychicznym, które mogli załączyć do apteczek.
Nie zapomniano również o obowiązkowej dawce aktywności na świeżym powietrzu, która jak powszechnie wiadomo, ma cudowny wpływ na dotlenienie naszego mózgu, regulowanie emocji i wyrzut endorfin!